KERAMIČKA RADIONICA
U keramičkoj radionici ove smo godine zatekli novog voditelja. Broj polaznika kroz tri dana se mijenjao!? Uostalom, kao i u drugim radionicama. U ovoj na više! Neki su polaznici započeli radove u jednoj, a na kraju Kolonije završili u drugoj radionici. Vjerojatno u potrazi za srećom! Polaznici keramičarske radionice oduševili su nas smislom za detalje kao i različitim motivima koje povezuju sa srećom: sport, glazba, kućni ljubimci … Kako smo zadnji dan doznali, motiv njihove radionice bio je: Svatko je kovač svoje sreće!
INTERVJU S VODITELJEM
NOVI IZAZOVI!Voditelj keramičke radionice, prof. likovne kulture Uroš Strugar, dolazi nam iz Slovenije iz Osnovne škole Loka, Črnomelj gdje predaje već 17 godina. On je jedan od voditelja Međunarodne kiparske kolonije mladih Črnomelj koja je nastala po uzoru na ernestinovačku Koloniju. Keramičku radionicu svih godina Kolonije mladih, do sada, vodio je koprivnički umjetnik Dragutin Ciglar. Voditelj Uroš rekao nam je kako je vođenje keramičke radionice na Koloniji mladih za njega novi izazov temisli da se jako dobro snašao. Pohvalio je polaznike njegove radionice jer su vrlo kreativni, vrijedni i opušteni, i dobra je komunikacija: Zabavljamo se. Ovdje nema dosade.
Voditelj nam je otkrio razliku između Kolonije u Ernestinovu i Kolonije u Sloveniji. Kolonija u Črnomelju je natjecateljskog karaktera gdje učeničke radove ocjenjuje stručna komisija. Za razliku od ernestinovačke, gdje sudjeluju svi učenici do 18 godina, u Sloveniji sudjeluju samo učenici od 12 do 15 godina, te traje od 2 do 3 dana za vrijeme nastave. Broj radionica je manji nego u Ernestinovu. Pobjednik osvaja preslicu koja je simbol njihove Kolonije te putovanje u Ernestinovo. Voditelja smo također upitali što njega čini sretnim, a on nam je odgovorio da je najviše sretan kada je okružen ljudima koje voli. Ana Mahmutović, 8.r i Kristina Novak, 1.r.(srednja) |
o tehnici rada
glina kao tijestoVoditelj Uroš pojasnio nam je kako i kojim tehnikama izrađujemo radove od gline: Raditi s glinom slično je kao kada mijesimo kruh. Prvo odrežemo koliko nam je potrebno gline za naš rad, zatim dobro izmijesimo glinu i pomočimo vodom. Kada smo dobro razmijesili glinu možemo ju početi oblikovati. Nakon što smo završili sa svim radovima, radovi se suše otprilike 2 tjedna, a potom idu na pečenje na visokoj temperaturi.
Voditelj nam je također objasnio razliku između raku keramike i obične keramike. Razlika je u tome što se u raku keramici koristi drugačija glina, peče se na višoj temperaturi i manje je potrebno vremena radu da se osuši. Kada su radovi gotovi, u raku keramici na radove nanosimo različite boje, a u običnoj keramici radove ostavljamo u prirodnoj boji gline. Kristina Novak |
MALE RUKE, VELIKA DJELA!
Polaznica radionice Barbara Radić ima 10 godina i učenica je OŠ Retfala. Prvi je put ovdje, na našoj Koloniji. Odlučila se prijaviti na keramičku radionicu zato što voli raditi s glinom i voli oblikovati razne likove i motive. Barbara nam je malo bila stidljiva, ali smo uspjeli prikupiti zanimljive informacije. Kada smo ju upitali kako ona svoju sreću prikazuje s glinom, objasnila nam je da radi uskršnjeg zeca jer ju podsjeća na Uskrs i mnoge poklone kao i svu djecu. Za atmosferu nam je otkrila da su svi društveni te da je voditelj Uroš Strugar veoma zabavan i kreativan. Nakon vrlo zabavnog intervjua s dragom Barbarom odlučili smo ju pitati što nju zapravo čini sretnom. Barbara nam je rekla kako ju najviše čine sretnom sunčani dani i njeni rođendani.
Kristina Novak
Kristina Novak